Sommeren 2020 – aflysning

Aktiviteten i klubbens bestyrelse har været “coronaramt”  siden generalforsamlingen. Som det har udviklet sig, ser det desværre ud til, at det også kommer til at gælde for aktiviteterne i sæsonen 2020. Hvis aktiviteterne bliver vellykkede, vil de sandsynligvis samle for mange mennesker for tæt.

Klubbens bestyrelse er gennem korrespondance pr. mail og telefon nået frem til, at det mest forsvarlige vil være at aflyse eller udsætte både det “lille” Øresundstræf og det annoncerede træf hos Walsteds d. 1. august. Vi har haft kontakt til Walsteds, som gæstfrit tilbyder, at vi kan nøjes med at udskyde træffet til 2021. Bestyrelsen melder ud senere om tidspunktet.

Et træf i Øresund må evt. arrangeres “privat” uden for mange deltagere.

Vi ønsker alle – hver for sig og med afstand –  en god sejlersæson.

Scroll to Top